Vše, co byste měli vědět o malování interiéru

Některé činnosti budí dojem, že jsou mnohem jednodušší, než jaké ve skutečnosti jsou. Skvělým příkladem je malování interiéru – bez důkladné přípravy a dodržení doporučených postupů nebude výsledek nijak oslnivý. Pro ty z vás, kteří se na malování domácnosti v nejbližší době chystají, jsme proto připravili praktický manuál. Najdete v něm všechny podstatné informace.

Výběr barev na základě jejich vlastností

Volba barevné kombinace je samozřejmě velmi subjektivní, protože každý člověk vnímá barvy jinak než ostatní. Přesto byste měli respektovat základní zákonitosti – především pak fakt, že barvy opticky mění místnost.

Pomocí světlých studených odstínů místnost rozjasníte a opticky zvětšíte. Světlé teplé odstíny zase vyrovnají chybějící přirozené světlo. A díky tmavším teplým tónům zase navodíte útulnou atmosféru.

Pokud je v místnosti příliš vysoký strop, můžete ho opticky snížit pomocí tmavších barev. Opačného efektu – optického zvýšení stropu – zase dosáhnete pomocí světlých tónů. Účinky tmavších i světlejších barev lze zvýšit tím, že jimi vymalujete i několik centimetrů stěny.

Poctivá příprava

Než se pustíte do malování interiéru, chopte se malířské fólie a zakryjte vše, co nemůžete z místnosti odklidit. Poté zalepte okenní otvory, dveře, zásuvky, vypínače a další části stěn, které nebudete natírat.

Měli byste odstranit všechny klihové barvy, protože na nich nedrží disperzní barva. Zároveň stěny vyčistěte od prachu, protože ani na zaprášenou stěnu barva nechytne.

Budete-li natírat vápennou omítku, nezapomeňte na penetrační nátěr. To samé platí pro nátěry sádrokartonu.

A jde se malovat

Malování vždy začněte stropem. Poté pokračujte stěnami, a to stylem křížem krážem. Z nepravidelnosti nemějte strach – až první nátěr vyschne, provedete další a tentokrát již rovnými svislými tahy. Nezapomeňte vždy přejet válečkem přes mřížku – jedině tak se barva rovnoměrně rozprostře po ploše a budete ji moct dobře nanést na stěnu.

No, a pokud se vám malování jeví jako příliš náročné, koukněte se na ceník malířských prací a zvažte, obrácení na profesionály.

Napsat komentář