Víte, k čemu slouží kalibry?

Kdo má strojírenské vzdělání či pracuje v oboru strojírenství, pravděpodobně moc dobře ví, o čem je řeč. Ostatní lidé se ale dost možná s pojmem kalibr nikdy nesetkali. Jde o velmi jednoduchý, přesto tak účinný a užitečný nástroj. Pojďme si ho trochu přiblížit.

Je spousta oborů, v nichž hodně záleží na rozměrech. O milimetr větší či menší rozměr může představovat nemalý problém, právě proto je třeba výrobky pečlivě přeměřovat, než se pošlou zákazníkům. Klasické měření ovšem má své nedostatky.

Proč jsou měřidla složitá na použití?

Existuje celá řada měřidel pro měření průměrů, délek, hloubek a dalších rozměrů. Všechny ale mají některé věci společné. Za prvé chvíli trvá, než je správně přiložíte, za druhé hrozí docela nemalé riziko, že se špatně podíváte nebo z nepozornosti přehlédnete. Průšvih je pak na světě. A přesně proto existují kalibry.

Měřidlo bez stupnice pro měření

Kalibr slouží pro ověřování rozměrů, avšak ne pro měření. Nenajdete na něm totiž žádnou stupnici. Je schopný vám pouze říct, zda rozměry odpovídají, nebo nikoliv. Za tímto účelem má každý kalibr dvě strany – jednu dobrou a druhou zmetkovou. Ta dobrá by na ověřovaný výrobek měla jít nasadit a ta špatná nikoliv.

Nasadit dvě strany kalibru zvládnete za chviličku, mnohem rychleji, než byste měřili měřidlem. A hlavně nehrozí, že byste se spletli.

Kalibry existují na každý výrobek

Jedním měřidlem můžete univerzálně měřit různé výrobky. U kalibrů tohle neplatí. Jeden kalibr lze použít pouze na jeden konkrétní rozměr. Z toho důvodu se kalibry používají zejména ve velkovýrobě. Pořizovat si kalibr na ověření rozměrů jednoho jediného výrobku by bylo nerentabilní.

Kalibry se vyrábí v různých provedeních, závitové, válečkové, třmenové apod. Dají se s nimi tedy ověřovat jak délky, tak průměry, ale i závity a mnoho dalšího.