Přezimovat ryby v koupacím jezírku? Ano či ne?

Chováte ve svém koupacím jezírku okrasné kapry anebo jiné druhy ryb a říkáte si, jak to s nimi bude v zimě? Přežijí v jezírku anebo bude lepší je vylovit a přemístit do zimní ubikace? Právě na tyto otázky hledáme odpovědi společně s vámi.

Ryby v přírodě běžně přezimují

I jezírkové ryby jsou schopné v jezírku přezimovat. Dokonce se to doporučuje, pokud je jezírko dostatečně velké a hluboké. Menší a mělčí koupací jezírko může v zimě zcela zamrznout, což by bylo pro ryby fatální. Větší a hlubší jezírko je proto pro živé ryby bezpečné a zimu přežijí bez úhony. Opravdu se ale musí jednat o jezírko, které nezamrzá. To však neznamená, že nezamrzne úplně. Drobné zamrznutí na hladině a do určité mírné hloubky je v pořádku, to se stává i v přírodě. Důležité je, aby voda nezamrzla až ke dnu a aby ryby měly dostatek prostoru k přežití. Ideální hloubka pro jejich život v zimě je 1 metr a více.

Je nutné krmit ryby přezimující v jezírku?

V zimě se ryby v jezírku nacházejí v období klidu, kdy se jejich metabolismus zpomaluje. V tomto období je obvykle není třeba krmit vůbec nebo jen minimálně. Na podzim je však důležité krmit je výživnější a kvalitnější stravou, aby se připravily na zimu. To jim pomůže vytvořit si dostatečné zásoby, které jim vystačí na zimní měsíce.

Co dělat, když máte ryby v malém a mělkém jezírku?

Pokud máte ryby v jezírku, které je příliš malé a mělké na přezimování, je nejlepší je vylovit a přemístit do zimního příbytku. Může to být akvárium nebo větší káď. Tak budete mít jistotu, že přežijí zimní měsíce a na jaře budou opět zdravé a silné. Pokud ryby z jezírka na podzim vylovíte, nastává ten správný čas pro údržbu koupacího jezírka. Zkontrolujte neporušenost jezírkové fólie, případně realizujte opravy jezírkové fólie a zastřihněte také vodní rostliny. Na místě je rovněž kontrola jezírkového čerpadla a případné vyčištění filtrů v jezírku. Před zazimováním ze dna jezírka také odsajte vysavačem bahno, kaly a usazené nečistoty z končící sezóny. Samozřejmostí je také posbírání veškerého listí z hladiny. Právě to by mohlo začít ve vodě hnít a na jaře být nejen líhní larev komárů, ale také zdrojem znečištění vody v koupacím jezírku připraveném na novou sezónu.