Větrání pro 21. století

Dnešní doba je v mnohém jiné než ta, kterou pamatují generace před námi. Kromě mnoha sociologických fenoménů, které nejsou předmětem tohoto článku, jsou to i jiné nároky člověka na jeho bydlení. Ty do jisté míry souvisí i s jeho dispozicemi. Stále více lidí trpí alergiemi a jinými civilizačními nemocemi. A aspoň doma si od nich chtějí odpočinout. To v praxi znamená zajistit, že jejich bydlení bude pravidelně větrané a zbavené pylů, plísní a roztočů. Toho nedocílíte sami od sebe. Naštěstí řešení je až překvapivě jednoduché a levné. Jmenuje se decentrální větrání s rekuperací a i vy ho můžete mít doma.

Filtry, které čistí

Pojďme si nejprve celý systém představit. Jeho základem je řídící jednotka. Ta říká, kdy a jak dlouho mají jaké větrací jednotky větrat. Aby systém větrání s rekuperací fungoval správně, musí být větrací jednotky rozmístěny po celém domě. S tím by vám ale měl dodavatel systému poradit a model rozmístění jednotek navrhnout (například globální leader v oboru inVENTer do dělá na našem trhu zdarma).

A nyní již ke zmiňovaným přínosům pro zdraví. Co je důležité je fakt, že každá větrací jednotka má nainstalovaný pilový filtr. Ten zachytává pily a jiné drobné nečistoty ve vzduchu. Zároveň samotný systém decentrálního větrání s rekuperací má tu výhodu, že objekt je větrán pravidelně, takže je zde i nižší riziko vzniku plísní. Krátkou dobou větrání a sníženou nutností větrat konvenčně (tj. otevírat okno, pouštět klimatizaci apod.) zajistíme, že ve větraném objektu nedochází k takovým změnám teplot, které mnohdy vede k onemocnění.

Větrací systém do moderního domu

S nástupem nového století můžeme sledovat, že se staví jiné typy domů. Důraz je kladen na enviromentální aspekty i ekonomickou stránku věci. U systémů postavených na decentrálním větrání jsou v provozu jednotlivé větrací jednotky jen na krátkou dobu, a proto mají velmi nízkou spotřebu elektřiny. Problémem není ani estetická stránka. Například již zmiňované jednotky inVENTer jsou navrženy, aby zapadly do moderních i starobylých domů.

Dobře řešené větrací jednotky (například ty od inVENTeru) se hodí i na moderní typy budov.

Napsat komentář