V Krušných horách se objevili vlci, v Beskydech rysi

Médii probleskla v minulých dnech zpráva, že se na severu Čech objevili vlci. Majitelé stád, chovatelé zvěře i myslivci se nyní mají na pozoru. Stavějí si ohrady na ochranu, případně se informují o způsobech, jak se před vlky účinně chránit. Ochránci přírody zase tvrdí, že počet vlků není tak velký, aby celá oblast Krušnohorska a Šluknovského výběžku musela panikařit. Ostatně vlci nebyli spatřeni na vlastní oči, zatím byli zachyceni pouze fotopastí.

Fotopasti zachycují divokou zvěř a ptactvo

Fotopast je kamerové zařízení, které je nejčastěji používáno právě ekology, již chtějí podchytit výskyt zvěře v konkrétní oblasti. Díky fotopasti se tedy nafilmovali vlci, na severní Moravě rysi, v Česku dokonce byl spatřen los. Kamery se umísťují na místa jejich předpokládaného nejčastějšího výskytu – kde jsou umístěny zásoby, krmení a žrádlo.

Jak funguje fotopast?

Pro krásné záběry – snímky i nahrávky – si stačí pořídit tu nejlevnější fotopast. Není třeba investovat do drahého přístroje, může hrozit riziko odcizení či poničení ze strany zvěře. Mnohé přístroje mají noční vidění, a tak se s nimi dají pořídit viditelné a přesné noční snímky. Fotopasti nepotřebují zdroj elektrické energie, jsou zkonstruovány na chod baterie či solární panel. Zařízení zasílají na váš mobil či e-mail upozornění o pohybu před hledáčkem a pořízeném záznamu. Proto jsou fotopasti pořizovány rovněž vlastníky chalup a příležitostně obývaných objektů, u nichž pomohou podchytit potenciální zloděje a nezvané návštěvníky.

Výhody i těch nejlevnějších fotopasti

I nejlevnější přístroje pořizují kvalitní záběry se zvukem, s různým rozlišením a jakostí nahrávky. Fotopast pracuje za jakéhokoliv počasí a viditelnosti. Nemusíte proto čekat v dešti, mrazu a v nepříznivém terénu na úlovek. Přistroje mají dostatečný rozsah i dosah – dobré fotopasti zaznamenají pohyb i na dvacet metrů, v zorném úhlu 50 až 80 stupňů. Blesk není zvěří ani člověkem viditelný. Fotopast má maskovaný design, je proto nenápadná. Zároveň je malá, má vodotěsnou úpravu, snadno se ovládá a jednoduše se instaluje na patřičné místo.

Napsat komentář