Ušetřit za energie je možné relativně jednoduše a levně

Kdo má ještě pár let fixaci na elektřinu nebo plyn, ten si může pískat, nicméně většina firem, potažmo domácností takové štěstí nemá.

Energie jsou dnes extrémně drahé, a proto leckdo uvažuje o často drastických opatřeních. Není však potřeba snižovat si nějak zásadně životní úroveň. Šetřit se dá i šetrně.

Vhodné elektrospotřebiče

Mezi asi největší žrouty dnešních dní bezpochyby patří elektrospotřebiče. Hlavně ty dříve vyrobené bývají skutečně energeticky velice náročné. Proto je ideální je vyměnit za mnohem méně žravé varianty.

Takto je snadné ušetřit i tisíce korun ročně. Nová pračka, televize, mikrovlnná trouba nebo třeba myčka na nádobí mohou v konečném důsledku znamenat daleko nižší zálohy za energie.

Vypínání nejen televize

Mnohé elektrospotřebiče pořád berou alespoň trochu elektřiny ze sítě, i když jsou na první pohled nečinné. Dobrým příkladem za všechny jsou televize, které je ideální vypínat nejen na ovladači, ale také tlačítkem přímo na přístroji. Pokud to nejde, je potřeba vypnout televizní přijímač přímo ze zásuvky.

Snížení jasu

U televize, respektive obrazovek obecně ještě zůstaneme. I během dívání je možné dosáhnout poměrně velké úspory energií. Stačí jen stáhnout jas a snížit kontrast. Často pak má takováto obrazovka poloviční spotřebu než v případě továrního nastavení.

Rychlé vaření

Rychlé vaření šetří nejen čas, ale také finance. Čím rychleji je totiž navařeno, tím dříve je možné vypnout hořák na sporáku nebo jeho elektrickou alternativu. Proto se doporučuje používat tlakové hrnce, s nimiž je vaření skutečně bleskovou záležitostí.

Další možná inspirace

Energetickými úsporami a udržitelností se mimo jiné zabývá také soutěž E.ON Energy Globe. S její pomocí lze načerpat poměrně velké množství inspirace, jelikož mnoho soutěžních projektů je aplikovatelných i v domácnostech.