Jakou kávu si kupujete? Zrnkovou, nebo namletou?

Stále více lidí upřednostňuje, že si zakoupená kávová zrna doma sami namelou. Baristé tvrdí, že to je velká výzva. Mlýnek se musíte naučit ovládat. Jakmile do jeho tajů ale proniknete, začne mít příprava vaší kávy ty pravé grády.

Tak jako kávovarů, tak i mlýnků existuje spousta druhů a značek. Malých domácích stejně jako velkých profesionálních. Některé disponují výdejníkem na určité množství kávy, další dávkují čerstvě namletou kávu přímo do páky. Jiné vám zrnkovou kávu jen namelou.

Ruční, nebo elektrický?

Spousta lidí má doma manuální neboli ruční mlýnek, v němž kávu melou kovové nože. Aby kávu namlely opravdu dobře, musí být hodně ostré. U ručních mlýnků každopádně nehrozí spálení kávy. Ručním mletím nikdy nedosáhnete tak vysokých otáček. Jinak sekací nože moc praktické nejsou. Kávu totiž nemelou, nýbrž drtí. Pro přípravy kávy pro french press či mokka kávy jsou naprosto dostačující, pro ostatní nápoje ale raději použijte mlýnek elektrický. V něm navíc umelete jen to množství, které v daný okamžik potřebujete.

Profesionální mlýnky

O stupeň výš jsou profesionální mlýnky. Ty jsou větší a kávu v nich melou mlecí kameny. Čím jsou větší, tím má mlýnek vyšší výkon. Všechny mlýnky fungují na podobném principu. Na vrchní části mlýnku se nachází násypka neboli zvon, do něhož se káva nasype. Z násypky káva putuje mezi mlecí kameny, které zrnka rozemelou na drobné částečky. Umletá káva pak z kamenů putuje do dávkovače.

Kupte si kávu již umletou

Další možností je koupit si kávu již umletou. Pro ni však nechoďte do supermarketu, ale spíš do pražírny. Například pražírna Káva Monro kávu mele těsně před odesláním. Na vašem stole tak skončí káva naprosto dokonale čerstvá. Taková káva do pákového kávovaru vám při správném skladování v původním obalu či v uzavřené nádobě při pokojové teplotě vydrží až 3 měsíce. Nevěříme, že ji do té doby nevypijete. Kávu Monro tedy určitě ne.