S malováním podle čísel si namalujete i své zážitky a blízké

Chtěli byste si doma pověsit vlastní obraz, ale bohužel nemáte žádné znalosti malování? I bez toho se dá namalovat doslova mistrovské dílo. Klíčem je malování podle čísel. Fenomén, který ve skutečnosti není až tak novou záležitostí, protože ho využíval už sám Leonardo da Vinci.

Malování podle čísel je hitem posledních let. Díky tomuto principu si může i člověk bez znalosti malování vytvořit mistrovské dílo. Stačí jen trocha trpělivosti, zručnosti a šikovnosti. Můžete vytvořit kopie slavných děl, nebo namalovat vlastní zážitky a své blízké. Jde o zábavu vhodnou pro děti i dospělé, zapojit se může celá rodina. Zkusíte to i vy?

Obrazy malování podle čísel jsou vlastně omalovánky

Obraz malování podle čísel připomíná omalovánky, které znáte z dětství. Rozdíl je v tom, že dílky obrazu nevybarvujete pastelkou či fixou, nýbrž barvami. Vzor také není na papíře, ale na plátně. Na počátku prostě dostanete plátno s předkreslenými ploškami, jež jsou očíslované. Každé číslo odpovídá nějaké konkrétní barvě, kterou pak použijete na vybarvení plošky. Plátno, očíslované barvy i štětce jsou obvykle součástí balení, nemusíte tedy shánět nic dalšího. Potřebujete jen klidné místo, kde se pustíte do díla.

Když se vám předkreslené plátno poprvé dostane do rukou, ani se vám nechce věřit, že z tohoto vznikne umělecké dílo. Ručně malovaný obraz vzniká postupně, vy vidíte, jak vám se vám pod rukama rodí překrásné barevné dílo.

Koncept u svých studentů používal již Leonardo da Vinci

Jednoduché sady na malování podle čísel se objevily již v 50. letech minulého století. Jejich původním tvůrcem byl Dan Robbins, umělec z Detroitu, který pracoval v uměleckých odděleních několika různých výrobců automobilů. V roce 1494 se dostal do společnosti Palmer Show Card Paint, kde ilustroval dětské knihy. Brzy ale dostal nové poslání: vymyslet způsob, jak by se prodávalo více barev na malování. A Robbins si vzpomněl na systém výuky Leonarda da Vinciho.

Leonardo da Vinci - malování pdle čísel, Mona Lisa
Mona Lisa

Leonardo da Vinci totiž čísloval plochy na plátnech. Svým studentům a učňům často dával kreativní úkoly a jeden z nich spočíval právě v tom, že jim dal plátno se vzorem, na kterém byly plochy očíslované podle barev.

Robbins tedy nejdříve namaloval originální umělecké dílo, poté na něj umístil plastovou fólii a načrtl tvary pro každou barvu. Segmenty pak očísloval podle barev a vznikla první sada malování podle čísel s názvem „Každý je Rembrandt“. Po válce, kdy měli Američané více času na koníčky, se tento koncept rychle stal fenoménem.

Z firmy Palmer Show Card Paint se stala Craft Master a rychle se rozrostla na 800 zaměstnanců, kteří nepřetržitě pracovali na výrobě sad na malování podle čísel. Hotové obrazy visely po celé Americe. Vlnu nevole vzbudily u některých umělců, kteří se bouřili. Výjimkou byla například popartová ikona Andy Warhol, ten byl velkým fanouškem malování podle čísel.

Robbins, původní autor komerčního konceptu, však jasně uvedl: „Nikdy jsem netvrdil, že malování podle čísel je umění. Je to zážitek pro ty, kteří by za normálních okolností nevzali štětec do ruky a nenamočili jej do barvy.“ A tento zážitek se určitě bude líbit i vám.

Jaký je správný postup malování podle čísel?

Na malování podle čísel nemusíte mít výtvarné cítění ani výtvarné vzdělání. Dokonce nemusíte vědět nic ani o míchání barev, protože veškeré odstíny jsou již připravené. V sadě také najdete různé typy štětců, ty širší jsou vhodné na větší plochy, úzké štětce zase na malé plošky. A jak začít malovat?

V prvé řadě si najděte vhodné místo, kde budete mít na malování klid. Pokud malování obrázků podle čísel něco vyžaduje, jsou to trpělivost a pečlivost. Plátno si rozložte na stůl, pod něj můžete dát igelit či noviny, pokud se bojíte zamazání stolu. Jestliže jste si zakoupili plátno i se stojanem, najděte místo, kam ho postavit.

Rozbalte si sadu, nachystejte kalíšky s barvami a zkontrolujte, že máte všechny potřebné barvy. V obchodě vám mohli zapomenout přibalit nějaký odstín, je lepší to zjistit předem. Následně si nachystejte misku nebo sklenici s vodou na vymývání štětců, případně papírový kapesník na osušení štětce.

Strategií malování je několik. Někteří lidé začínají z levého horního rohu, aby si barvy nerozmazávali. Většině se však osvědčil postup, při němž vymalují nejdříve všechna políčka jednou barvou, pak přejdou na další odstín, další a další. Musíte sice být opatrní, protože segmenty dané barvy se mohou nacházet po celém obraze a vy si je nešikovností můžete rozmazat, avšak nebudete muset vymývat štětce. Samozřejmě je nutné po dokončení každé barvy chvíli počkat, než zaschne. Mezitím můžete například pořádně vymýt štětce, nebo si dát nějakou dobrotu. U malování podle čísel máte hlavně relaxovat.

Malování podle čísel - kočička s motýlkem
Kočička s motýlem

Malování čísel pro dospělé má spoustu kladných dopadů

Udržování duševního zdraví je v životě velmi důležité. Obzvlášť v nelehkých situacích, v jakých se nacházíme v posledních letech. Nemoci, politické konflikty, tohle všechno nás ovlivňuje. Mediální masáž nás každodenně rozesmutňuje a vnáší do našich životů negativní pocity. Jak se s nimi vypořádat? Jak zůstat duševně vyrovnaný? Pomoci může třeba právě malování podle čísel nebo jiná kreativní aktivita.

Snižte úzkost a stres: Díky malování jsou lidé šťastnější, klidnější a uvolněnější. Zbaví se stresu, uvolní zadržované emoce, nechají starosti aspoň dočasně zmizet. A s malováním podle čísel tohle všechno mohou zažít i ti, co vlastně příliš malovat neumí.

Zlepšete soustředění: Malování podle čísel nevyžaduje malířské schopnosti, nýbrž soustředění. Natrénujete soustředěnost, zaměříte se pouze na tu jednu jedinou aktivitu ve vašem životě, ostatní svět jako by přestane existovat.

Zvyšte si sebevědomí: Víte, jaký je to krásný pocit, když stvoříte umělecké dílo? Budete na sebe pyšní.

Meditujte: Malování vám pomůže soustředit se jen na přítomný okamžik podobně jako při meditaci.

Vylepšete svou kognitivní paměť: Malování vylepšuje schopnost řešení problémů a organizační dovednosti.

Naučte se něco nového: Malování podle čísel je vynikajícím prostředkem, jak se skutečně naučit malovat. Pochopíte, jak funguje malba, jak vznikají obrazy a umělecká díla. Pak pro vás bude snadnější pustit se do malování na vlastní pěst.

Získejte nový koníček: Málokdo skončí u jednoho obrazu. Malování je návykové, uvidíte, že vás aktivita bude bavit a dost možná si najdete nový koníček.

Malovaný obraz jako atraktivní dárek pro vaše blízké

Co darovat někomu, kdo má všechno? Přece zážitek! A tím může být právě obraz pro malování podle čísel. Vytvoření vlastního obrazu je zcela jedinečným zážitkem, jejž ocení dospělí i děti. Jde o zábavu pro každou věkovou kategorii, jen musíte správně vybrat.

Obrázky pro malování podle čísel jsou roztříděné do kategorií dle obtížnosti. Největší prodejce obrazů pro malování podle čísel Zuty.cz rozlišuje pět obtížností od velmi snadné po velmi složitou. Ta první je rozhodně vhodná i pro malé děti, které ještě nemají vyvinutou jemnou motoriku, případně pro seniory, již nemají tak pevnou ruku. Školákům přijdou vhod obrázky s označením Snadné. Střední obtížnost je vhodná pro dospělé začátečníky nebo šikovné děti. Složité a velmi složité motivy uspokojí všechny, kdo touží po náročnější výzvě a s malováním již mají nějaké zkušenosti. Čím těžší obrázek, tím větší střídání barev a malířských štětců je zapotřebí, plošky bývají velké třeba už jen pár milimetrů.

Malování podle čísel - obraz dle vlastní fotografie
Obraz podle vlastní fotografie

Velmi pěkným dárkem je rovněž hotový namalovaný obraz. Obzvlášť pokud vyberete nějaký personalizovaný, tedy pokud si necháte vytvořit obraz podle vlastní fotografie. Namalujte prarodičům vnoučátka, darujte kamarádce vlastnoručně malovaný obraz z vaší společné fotografie. Přítelkyni dejte obraz jejího čtyřnohého mazlíčka. S malováním podle čísel můžete namalovat opravdu cokoliv. Vzor si necháte vyrobit na míru podle vaší fotografie a pak už jen jednoduše vybarvíte plošky. Takovým dárkem navíc obdarovanému sdělíte, že neváháte pro něj věnovat svůj čas. Namalování takového obrazu samozřejmě chvíli trvá a čas je to nejcennější, co můžete druhým lidem dát.

Podle čeho si vybrat ten správný motiv?

Za prvé je třeba se rozhodnout, zda se chcete pustit do kopie nějakého slavného obrazu, jestli chcete malovat osobu či krajinu, případně toužíte po naprosto originálním obrazu podle vlastní fotografie.

V e-shopu Zuty.cz najdete opravdu nespočet motivů zvířat, obrázkových postaviček, květin a rostlin, měst, krajiny, osobností, jídla a pití, dokonce dopravních prostředků nebo mandal. Motiv je tedy vhodné vybírat i s ohledem na to, komu se chystáte obraz věnovat nebo kam si ho doma pověsíte. A jste-li úplně ztracení, můžete se podívat do kategorie oblíbených obrazů. Zákazníci si hodně objednávají zvířecí motivy či krajiny, oblíbené jsou také filmové postavy.

Malování podle čísel je vynikající zábavou pro děti i dospělé. Skvělým koníčkem, jenž vám rozšíří obzory, pomůže vám najít duševní pohodu a aspoň na chvíli zapomenout na problémy běžných dnů. Kromě toho se jedná o skvělý dárek pro vaše blízké, ať už darujete sadu pro malování podle čísel, nebo hotový obraz. Dáte malování šanci i vy? Vybírejte na Zuty.cz.