Pravidla pro nákup ojetého vozu, abyste nenaletěli

Pokud zvažujete koupi ojetého auta, měli byste se na tuto investici řádně připravit. Zbrklý a neuvážený nákup se v tomto případě skutečně nevyplácí. Jak tedy správně postupovat při výběru ojetého vozu?

Rozmyslete se, na co auto potřebujete. Na výlety, každodenní dojíždění do práce nebo velké rodinné nákupy?

K tomu je nejlepší internet, kde pomocí různých recenzí zjistíte, který vůz je pro vás ten nejvhodnější a na něj se pak můžete zaměřit.

Při hledání zjišťujte také podrobnější informace o daném typu auta, jeho klady i zápory, to vám pomůže při osobní prohlídce.

Zvolte raději bazar

Při nákupu na vás čeká spousta nástrah a triků podvodníků, kteří znají různé vychytávky. Například vystřelené a nefunkční airbagy poznáte podle kontrolky na palubní desce. Správně by se kontrolky měly po otočení klíčem zhasínat jednotlivě a postupně. Pokud zhasne kontrolka airbagu současně s jinou, znamená to, že je na ni napojená a airbagy jsou nefunkční.

Podobných triků mají podvodníci hned několik. Navíc při koupi ojetého vozu na vás číhá riziko, že koupíte auto kradené, zatížené leasingem, exekucí, nebo prodávané bez souhlasu majitele, nebo manželky či manžela.

Proto je lepší zvolit spolehlivé autobazary, které za vás automobil důkladně prověří a vyhnete se tak případnému riziku nebo zdlouhavému a složitému prověřování automobilů.

Jak si můžete auto sami prověřit

Samozřejmě platí pravidlo důvěřuj, ale prověřuj. Proto si prověřte autobazar, kde chcete auto koupit a pak i samotné auto.

Auto můžete prověřit pomocí kódů a čísel, které vždy porovnávejte s technickým průkazem.

Stáří vozu vám mohou odhadnout výrobní čísla, která najdete například na bezpečnostních pásech. Porovnejte si také čísla na sklech, pokud se liší, znamená to, že se skla měnila, například z důvodu havárie.

Prověřte si, že auto není kradené pomocí databáze Ministerstva vnitra a VIN kódu, čísla podvozku, nebo čísla motoru.

Co můžete zjistit okem laika

Stav auta můžete zhodnotit pouhým okem, zaměřte se na body, které vám napoví. Všímejte si laku, jestli se neloupe nebo se někde neobjevuje koroze. Všímejte si také barvy, pokud je v některých místech jiná, znamená to, že se auto opravovalo. Prohlédněte si také stav karoserie, která by neměla v sobě mít prohlubně.

Podívejte se také na kola a brzdy, které nesmí být zrezlé a hrany kotoučů by neměly být ostré.

Ze všeho nejlepší je vzít s sebou automechanika, nebo se při zkušební jízdě zastavit v servisu, kde vám lépe poradí a stav automobilu profesionálně zhodnotí.

Zkušební jízda

Na závěr, pokud jste si auto řádně prověřili a vše se zdá v pořádku absolvujte také zkušební jízdu.

Auto startujte za studena, zahřátý motor snadněji schová některé vady. Vnímejte, jak se auto řídí, zda jde vše hladce, poslouchejte veškeré zvuky, jestli se někde neozývá podezřelé klepání a podobně. Vyzkoušejte si taky světla, stěrače, klimatizaci a další podobné funkce.

Zkušební jízda by měla ideálně trvat alespoň 20 minut. Pokud vše proběhlo hladce, můžete se radovat a začít ve své garáži připravovat místo pro nový vůz.

Napsat komentář