Plané neštovice u dospělých

Plané neštovice – vysoce nakažlivá infekční choroba. Jak se říká, předávána rychlosti větru. Člověk se stává nositelem onemocnění i dva dny před tím, než zjistí první příznaky. Původce planých neštovic se v dospělém organismu chová mnohem agresivněji: delší doba nemoci, více hojné vyrážky, zvýšené svědění, teploty do 40 stupňů, bolestivé polykání, tvorba puchýřků, možné komplikací. V dospělosti jsou ohroženy zejména těhotné ženy (v období mezi 13. až 20. týdnem těhotenství, kde dochází k přenosu viru přes placentu) a lidé s poruchou obranyschopnosti. U jinak zdravého člověka vzniká po prodělání nemoci doživotní imunita. Pokud jste nemocní – je nutné zřídit karanténu, dejte stranou všechny osobní kontakty, alespoň po dobu dvou týdnů. Jistě ve vaší blízkosti jsou tací, kteří ještě nezískali celoživotní imunitu proti planým neštovicím.

Hlavní příznaky

Hlavním příznakem je nevyvratitelný – vyrážky, které se objevují po celém těle (hrudník a břicho, ruce a nohy, obličej, vlasy na hlavě, jazyk, patro, nos, a jinde). Vyrážka se promění v puchýřky 2-3 mm v průměru, naplněné tekutinou. Vyrážky nesnesitelné svědění, čekají vás muka, protože se absolutně nemohou poškrábat. Jinak se vám vytvoří jizvy, což je nemilé zejména na obličeji.

Léčba planých neštovic u dospělých

Léčba planých neštovic u dospělých je stejná jako v dětí. Vyrážky mažeme tekutým pudrem nebo antiseptickou mastí, dojde-li ke komplikacím (progresivní varicelly), používá se tzv. acyclovir. Svědění pomáhá zmírnit diazolin. Pilulky užíváme ráno a večer po jídle. Kromě toho pro většinu lidí působí jako sedativum. Při léčbě neštovic hraje důležitou úlohu pití, doporučují se pít ve velkém množství bylinné čaje (heřmánek, řepík, bazalka)a voda. Koupeme se ve sprše, až zaschnou pupínky a to bez použití houby nebo agresivních čisticích prostředků.

Lidová medicína doporučuje koupel v šalvěji. Dále je vhodné použít odvar z petržele. Rozdrtit čajovou lžičku sušených oddenků rostliny a nalít sklenici vařící vody. Necháme hodinu vyluhovat a pijeme po malých doušcích po celý den. Tato léčba urychlí hojení puchýřů. Do svého jídelníčku zařaďte nebo zvyšte přísun citronové šťávy s medem a vlašskými ořechy, pijte více mléka (litr denně).

 

Napsat komentář