Kouření během těhotenství

Podle statistik asi 25% žen se zabývají kouření během těhotenství. Vzdát se něčeho, co máte tak rádi, je možná někdy těžké, ale co se kouření týče, určitě stojí za to si ho alespoň během těhotenství odpustit. Je jasné, že nestačí jen to, že vám to někdo doporučuje. Možná vám ve vašem odhodlání, přestat kouřit pomůže i to, když budete vědět, proč je důležité nekouřit, když jste těhotná. Nedávná studie ukázala, že děti matek, které během těhotenství kouří, mají větší pravděpodobnost, že budou náladové a depresivní. Mít zdravé děťátko patří mezi nejsilnější motivace pro odvykání kouření. Je však důležité, abyste nezapomínaly i na sebe a po ukončení kojení se k cigaretám už nikdy nevrátily.

Pokud nekouříte, ale přesto máte problém otěhotnět, zkuste vitamíny a čaje. Z vitamínu například Maca Peruánská, z čajů poté například čaj Ludmily Mojžíšové na podporu otěhotnění.

Vliv kouření na děti

Jaké problémy se mohou vyskytovat u dětí, jejichž matky během těhotenství kouřila? Tyto děti mají dobrou šanci, že se narodí předčasně, a jejich hmotnost bude menší v průměru než děti narozené u nekuřáckých matek, 200 z těchto dětí mají také slabý imunitní systém, a tak často trpí. Děti, jejichž matky kouřily 15 a více cigaret v průběhu těhotenství v prvních devíti měsících života, je dvakrát větší pravděpodobnost, že se dostanou do nemocnice. Tyto děti mají mnohem větší riziko vzniku astmatického zánětu průdušek, než děti, jejichž matky nekouřily. Je zde i zvýšené riziko syndromu náhlého úmrtí dítěte. A samozřejmě, u těchto děti je zde vysoká pravděpodobnost, že v dospělosti vstoupí do armády kuřáků. Vědci dále zjistili, že děti matek kuřaček, měly podstatně větší riziko stresu a úzkosti a navíc i menší mozek. Existuje pádné podezření, že tabák může ovlivnit vývoj dítěte tím, že ničí neurony a omezuje příjem kyslíku pro plod, protože zužuje krevní cévy.

Kdy přestat kouřit

Jistě, ne každá žena plánuje otěhotnění dopředu. Není však pozdě ani ve chvíli, kdy už o svém těhotenství víte. Přestaňte kouřit okamžitě, jak se o svém požehnaném stavu dozvíte. Odborníci se shodují v tom, že matky, které přestaly kouřit v prvním trimestru, výrazně zvýšili své šance na donošení zdravého dítěte – takového zdravého, jako by ho nosila nekuřačka. Na jedné straně je to velmi snadné, na druhou stranu velmi složité. Nesnažte se proto s kouřením skoncovat jen s pomocí vlastních sil. Promluvte si se svým lékařem, navrhne vám různé způsoby, jak s kouřením přestat.

Napsat komentář