Čištění pleti doma

V přírodě je ukryta krása, to věděli už naši předkové. Ve starém Egyptě vznikla i první kosmetická příručka, jejíž autorkou byla krásná královna Kleopatra.

Voda na napařování obličeje – základní recept

Bylinky do napařovací lázně – květy heřmánku či měsíčku, dále také levanduli, mátu (velmi výborné a osvěžující), šalvěj, kopřiva, fenykl, lipové květy či bezové květy.

Do nádoby zalijeme 1 hrst sušených bylin 1 litrem vroucí vody. Nakloníme se nad páru v nádobě a hlavu si přikryjeme velkým ručníkem (na způsob stanu), aby pára z nádoby neunikala. Takto setrváváme, pokud máme mastnou pleť 8 až 10 minut, při normální nebo smíšené pleti 5 minut, při suché a stárnoucí pokožce jen 2 až 3 minuty.

Domácí “antipórové” rady

Z obyčejné sody bikarbona jednoduše připravíte peeling. Při této kuchyňské přísadě však pozor, protože působí mírně vysušení. Není tak vhodná pro suchou ani citlivou pleť, ideálně si na kousku pokožky vyzkoušejte, jak na sodu reaguje. Pak trochu jedlé sody smíchejte s vodou, případně si ji rozmíchejte na mokrých dlaních. Pleť touto směsí masírujte alespoň 30 sekund a opláchněte vlažnou vodou. Póry se na počkání stáhnou.

Med a mléko na černé tečky

Med se svými antibakteriálními účinky a mléko s kyselinou mléčnou jsou také silní bojovníci s černými tečkami. Několik kapek medu a lžička mléka by měla být tak akorát na pokrytí celého obličeje. Aplikujte na obličej, nejlépe měkkým štětcem, nechte působit 5-10 minut a smyjte studenou vodou. Tuto masku můžete klidně používat i každý den.

Vaječný bílek a citron

Na tuto masku vám bude stačit jedno bělmo a jedna lžička čerstvé citronové šťávy. Bílek je třeba mírně vyšlehat, abyste dosáhli dokonale hladkou hmotu, kterou následně smícháte s citronovou šťávou. Masku naneste jemným štětcem na vyčištěnou pleť, okolí očí se ale vyhněte. Nechte působit 20-25 minut a opláchněte vlažnou vodou.

Mechanické čištění pleti

Po změkčení pleti uskutečníme ruční čištění pleti. Ukazováčky obalenými jednorázovými tenkými kapesníčky jemně mechanicky odstraňujeme nadměrný maz z pórů. Zásadně je třeba se vyvarovat vytlačování zanícených projevů, zejména kolem nosu, okolí očí a rtů. Hrozí celková infekce.

Při čištění pleti platí snad více než v jiné kosmetické péči pravidlo: “Všeho s mírou.” Nedostatek i přehnaná hygiena pleti je škodlivá a může být příčinou citlivé, zarudlé, olupující se pleti, která si pak už vyžaduje zásah dermatologa.

Napsat komentář