Jak na přepis auta v roce 2018?

Jako majitelé motorového vozidla, kteří se chystáte na jeho prodej někomu jinému, byste měli vědět, že v nedávné době došlo ke změně právních norem. S našemi radami bude kupní smlouva hračkou. Dnes je přepis auta snadnější záležitostí, stačí vykonat pouze pár nezbytných úkonů.

V první řadě potřebujete navštívit registr vozidel. A sice ten, který spadá do lokality vašeho bydliště, jste k němu tedy místně příslušní. Pakliže například bydlíte v blízkosti Ostravy, stačí zajít na příslušný registr vozidel v tomto městě.

Úkony prodávajícího

Jako prodávající s sebou samozřejmě potřebujete mít několik dokladů, aby k vyřízení přepisu vozidla mohlo bez problémů dojít. Důležitá je vyplněná přihláška k registraci vozidla do registru. Dále pak kupní smlouva na auto, oba technické průkazy, občanský průkaz a zelená karta.

Aby k přepisu mohlo dojít, je potřeba účasti druhé osoby, které vozidlo prodáváte. I ta s sebou musí mít občanský průkaz.

Povinnosti kupujícího

Kupující si pak v první řadě nechá vozidlo pojistit, díky čemuž bude mít následně k dispozici zelenou kartu. Na dopravním inspektorátu vyřídí vše podstatné, pokud po ruce bude mít kromě zelené karty technický průkaz vozidla, doklad o STK a doloží žádost o registraci auta do registru vozidel. Součástí zápisu je zaplacení poplatku za přehlášení.

Pozor na povinné ručení

Nezapomeňte, že jako kupující musíte mít sjednané povinné ručení. Mějte na paměti, že jde o zákonné pojištění motorového vozidla, bez něhož se neobejdete. Vyřízení povinného ručení je možné u jakékoliv tuzemské pojišťovny. Pokud auto naopak prodáváte, je potřeba si nechat platbu povinného ručení zrušit, abyste zbytečně neutráceli za něco, co už nepotřebujete.

Zatímco dříve byl přepis vozidel poměrně náročnou záležitostí, kdy bylo potřeba oběhat několik úřadů a vyplnit celou řadu formulářů, nynější právní úprava je přeci jen výrazně přívětivější. Celý proces byste tak měli hravě zvládnout za pár hodin.

Napsat komentář