Guarana nebo káva? Kterou z nich upřednostnit pro trvalý příliv energie?

Guarana neboli Paulinie nápojná je jihoamerická liána, jejíž plody vykazují intenzivní stimulační účinky. Proto ji milují všichni, kdo potřebují zlepšit svou koncentraci nebo výkonnost, ať už jde o studenty, sportovce nebo řidiče.

Vlastnosti guarany, které je dobré znát

Guarana je silný antioxidant, který pomáhá chránit buňky a DNA před poškozením způsobeným volnými radikály. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které mohou způsobovat oxidační stres, jenž je spojován se vznikem chronických onemocnění, jako jsou choroby kardiovaskulární či nervové soustavy. Guarana má také pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi. Studie na diabetických potkanech ukázala, že extrakt z guarany významně snížil hladinu cukru v krvi nalačno a zlepšil glukózovou toleranci.

S guaranou zhubnete

Guarana vám navíc může pomoci zhubnout. Jedna studie ukázala, že obézní lidé, kteří užívali extrakt z guarany každý den po dobu 12 týdnů, zhubli více a měli nižší procento tělesného tuku než ti, kteří extrakt neužívali. Guarana může také zlepšit duševní pohodu a zvýšit úroveň energie. Nabuzení organismu je přitom mnohem dlouhodobější než v případě kávy, protože k němu dochází postupně.

Guarana nebo káva – co je lepší?

Pokud tedy hledáte stimulant, který vám pomůže soustředit se, podat lepší výkon a dokonce i zhubnout, guarana je skvělou volbou. Pokud však chcete pouze rychle dodat energii, je pravděpodobně lepší volbou káva. Rozhodnutí je na vás. Na podobné účinky jako u guarany či kávy narazíte také u ašvagandy. Tato nejdůležitější bylinka ajurvédy je známa pro své stimulační účinky, ale také pozitivní vliv na obranyschopnost.

Co ještě využít při nedostatku energie? 

Jestliže se dlouhodobě cítíte unavení, může být na vině také nedostatek vitamínů. Měli byste se proto zamyslet nad doplněním vitamínu D, vitamínů řady B, C a dalších. Na akutní únavu zabírá také hořčík anebo železo. Právě tyto prvky bývají nejčastěji vyčerpány stresem či nemocí. Mezi potraviny s vysokým obsahem těchto minerálů patří například špenát, mangold, fazole, čočka, ořechy a semínka anebo i hořká čokoláda. Pokud chcete zlepšit svou energetickou hladinu, nezapomeňte tyto potraviny zařadit do svého jídelníčku.