Co možná nevíte o pneumatikách?

Jistě se shodneme, že k bezpečné jízdě je třeba kvalitních pneumatik. Výroba první pneumatiky sahá již do roku 1845, neměla sice takové vlastnosti a schopnosti jako nyní, byla však prvním krůčkem pro výrobu nynějších pneu. První vzduchem plněnou pneumatiku vynalezl v roce 1888 John Boyd Dunlop. Po tomto muži se nyní jmenuje jeden z největším výrobců pneumatik na světě.

 

Každá pneumatika, ať už zimní nebo letní pneu, má své rozměry. Těmi jsou šířka pneumatiky, profil pneumatiky, radiální konstrukce pneumatiky a vnitřní průměr pneu. Na základě těchto údajů si pořizujeme takové pneumatiky, které jsou povoleny a hodí se na náš vůz. Rozměry každé pneumatiky jsou uvedeny přímo na ní.

 

Rozlišujeme několik základních typů dezénu. A to symetrický, asymetrický a směrový. Když si budeme vybírat zimní pneumatiky, musíme si zvolit typ dezénu. Symetrickou pneumatiku lze umístit libovolně na jakoukoli pozici. U asymetrické pneu se liší vnitřní strana dezénu a vnější. Nerozlišujeme zde levou nebo pravou pneumatiku. Pouze je třeba při montáži dodržet vnitřní a vnější stranu. A u směrové pneumatiky máme určen směr otáčení pneumatiky.

Napsat komentář