Arabština jako jazyk netušených možností aneb proč se učit arabsky

Pokud se řekne „studium cizích jazyků“, vybaví se každému asi ty nejběžnější řeči, jako jsou angličtina, němčina, francouzština či ruština. Možná pak ještě v myšlenkách proběhne čínština, španělština či italština. Ale napadlo by vás začít se učit arabsky? Pravděpodobně ne – ale vězte, že to je škoda. Protože právě arabština je jazykem, který v sobě skýtá velký potenciál a široké možnosti uplatnění. Nevěříte? Pojďte se přesvědčit.

Kurz arabštiny jako příležitost k růstu

Arabština patří mezi západosemitské jazyky a využijete ji především na Blízkém východě a v severní Africe. Nejen v České republice, ale i v celé Evropě, je považována spíše za exotický jazyk a vyhledávat kurz arabštiny napadne jen málokoho. Zájemců však postupně přibývá, a to především z důvodu kariérních příležitostí. Počet rodilých mluvčích dosahuje téměř 300 milionů a země, kde se arabsky mluví, tedy země Středního východu, jako jsou Katar či Spojené arabské emiráty, jsou velmi bohaté. Řada zájemců o studium tohoto jazyka se proto zapisuje do kurzu arabštiny z toho důvodu, že vědí, že pokud se domluví arabsky, budou schopni navázat cenné obchodní vztahy a otevřou se jim dveře k novým příležitostem, a to jak na samotném území arabsky hovořících zemí, tak na území Evropy, kam tyto země začínají se svými společnostmi expandovat.

Proč nestačí angličtina?

Možná si teď kladete otázku, proč by vám u velkých společností z těchto zemí nemohla postačit angličtina, kterou se domluvíte v podstatě kdekoliv. Důvodů je hned několik, ale ten asi nejdůležitější je ten, že vedení těchto společností více důvěřuje lidem, s kterými se dohovoří svým rodným jazykem. Dalším důvodem je pak také to, že pokud byste v dané společnosti pracovali na nějaké manažerské funkci, budete pod sebou mít zaměstnance pracující i na nižších úrovních, kteří anglicky nemusí umět a jednoduše byste se s nimi tak nedomluvili.

Pokud nejste zrovna kariérně zaměření, můžete kurz arabštiny využít i k poznání místní kultury a tradic a vydat se pak na dovolenou do některých z arabsky mluvících zemí, kde na vás čeká spousta zajímavostí, ať už z hlediska historie, přírody či tradic.

Arabština je tedy jazykem, který vám otevře cestu k novým příležitostem. Stejně jako ona, je dalším jazykem budoucnosti neméně exotická perština. Pokud by vás spíše lákala ta, rozhodně neprohloupíte ani tehdy, když se zapíšete na kurz perštiny. Oba tyto jazyky totiž využijete (nejen) při svém profesním růstu. Stačí si jen vybrat a začít.