Víte, jaký je rozdíl mezi archivním a mladým vínem?
S otevřením některých vín se vyplatí počkat, zatímco jiná chutnají lépe krátce poté, co opustí svou domovinu. Zkrátka mladé víno si vychutnáte ihned, ovšem na archivní láhev se vyplatí počkat alespoň tři roky. V následujících řádcích vám prozradíme základní rozdíly.
Mladá vína se prodávají ve stejném roce, kdy byly sklizeny hrozny. Spotřebovat by se měla do dvou let od lahvování. Nicméně archivní vína se prodávají až tři roky po sklizni hroznů a jsou to nejlepší, co vinaři mohou nabídnout. Díky zrání v láhvi získávají něco navíc, co mladým vínům chybí, a to dokonalou harmonii a komplexnost chuti.
Existují určitá červená vína, jež si vyloženě žádají delší zrání v láhvi. Pokud byste je pili dříve než za tři roky, zřejmě by vás nepříjemně překvapila hořká chuť. Archivací se však třísloviny zodpovědné za tuto hořkou chuť zjemní. Stačí ochutnat třeba archivní víno 1967.
Jaké jsou hlavní rozdíly mezi mladým a starým vínem?
- Chuť: Stará vína mají díky terciálním tónům bohatší charakter než mladá.
- Vůně: V archivních vínech je více aromatických odchylek.
- Barva: Zralá vína získávají stárnutím i velmi tmavé odstíny.
- Servírování: Archivní vína se nejprve provzdušňují, kdežto mladá vína se podávají ihned po otevření láhve.
Archivní víno stojí za vyzkoušení
Právě chuť a vůně jsou hlavními přednostmi archivního vína. Mladá vína jsou svěží a s ovocnými či citrusovými tóny. Vůně mladých vín je kyselejší a díky vyššímu obsahu tříslovin může být chuť mírně svíravá.
Při ochutnávání archivních vín budete vnímat med, bylinky, koření nebo různé zemité tóny. Všechny tyto chutě jsou přitom v dokonalé harmonii. Jednoduše řečeno, archivní vína poskytují komplexnější chuťový zážitek. Názornou ukázkou je archivní víno 1997.
Kompletní nabídku vín najdete v e-shopu Wineme.cz.