Údržba lodi v zimě. Jak má vypadat?

Pořídili jste si vlastní loď a užili si s ní léto na vodě? Pak byste se jí měli odměnit a po skončení sezóny jí dopřát pořádnou údržbu, díky které bude připravena na jaro a další vyplutí. Ale, jak se vlastně taková loď udržuje? Poradíme vám, na co myslet při údržbě lodi v zimních měsících a jak loď připravit na nepříznivé počasí.

Čistota je základ

V první řadě je důležité, abyste loď před jejím uložením na zimu dobře vyčistili. To znamená, že byste měli vydrhnout trup a odstranit všechny řasy nebo jiné nečistoty, které se objevily během léta. Měli byste také vyčistit vnitřek lodi a ujistit se, že je celý povrch zbavený nečistot. Jakmile je loď čistá, můžete začít přemýšlet o dalších úkonech údržby.

Kontrolu technického stavu nepodceňujte

Jedním z těchto úkolů je kontrola trupu plavidla, zda na něm nejsou praskliny nebo poškození. To je důležité zejména v případě, že jste v létě do něčeho narazili. Je dobré zkontrolovat celý trup, a to jak nad, tak pod čarou ponoru. Pokud zjistíte nějaké poškození, je nejlepší ho opravit ještě před příchodem zimy.

Připravte se na špatné počasí

Jakmile projdete mechanický stav lodi, můžete začít připravovat loď na špatné počasí. To znamená dobře ji umýt a navoskovat všechny exponované povrchy. To pomůže ochránit loď před povětrnostními vlivy, pokud ji skladujete i v zimě venku. Ještě předtím, než loď zazimujete, ujistěte se, že je suchá a nestane se tedy, že by mohly někde zmrznout zbytky vody a loď zničit.

Nechce se vám do údržby? Tak si loď půjčte

Je pro vás údržba lodi náročná? Nejste sami. Pokud nemáte čas nebo trpělivost věnovat své lodi potřebnou péči, můžete si místo toho loď pronajmout. Tak si můžete užívat pobytu na vodě, aniž byste se museli starat o údržbu. Některé půjčovny lodí vám navíc nabídnou i další vybavení. Například v půjčovně lodí na Lužnici dostanete k lodi i záchrannou vestu a barel. Před vyplutím se tedy nemusíte starat téměř o nic, jen si zkontrolovat sjízdnost řeky, na kterou vyrážíte. Půjčovna lodí Lužnice zařídí dokonce i dopravu na místo vyplutí a zpět. Na vás už je jen to, abyste si výlet dokonale užili. Pokud jste spíše nahodilými vodáky, je toto řešení pro vás přímo ideální. O koupi lodi se totiž vyplatí uvažovat spíše v případě, že na vodu vyrážíte pravidelně.