Jak začít s chovem slepic?

Co všechno se vám hodí, když se rozhodnete, že si pořídíte slepice? Seznam vybavení je rozhodně důležitý, ale ještě než se do toho pustíte, rozmyslete si, kolik slepic si můžete dovolit chovat a kolik prostoru jim můžete vyhradit. I slepice je totiž živý tvor, který potřebuje svůj prostor.

Začínáme chovat slepice

V první řadě si pořiďte kurník, pak se budou hodit také napáječky pro slepice a dostatečný výběh. V závislosti na velikosti vašeho základního hejna byste měli mít k dispozici asi 20-30 m2 výběhu na jednu slepici. Pokud je to možné, snažte se zajistit, aby byl celý pozemek zatravněný a slepice k němu měly přístup od jara do zimy. Slepice by také měly mít přístup ke slunci, proto se ujistěte, že výběh je na otevřeném a slunném místě. Měli byste se také snažit používat ve výběhu různé přírodní materiály, jako je štěrk, dřevěná štěpka, piliny nebo sláma, abyste ho udrželi v dobrém stavu. Nakonec se ujistěte, že máte dostatek krmiva a zásob, abyste slepicím poskytli zdravou stravu.

Čím slepice krmit?

O nutnosti pořízení napáječky pro slepice jsme se už zmínili. Důležité je ale také zajistit slepicím dostatek potravy. Slepice jsou všežravci a potřebují vyváženou stravu složenou z obilovin, semen, vitaminů, tuků a bílkovin. To znamená, že byste jim měli poskytovat různé zdroje výživné potravy, jako je pšenice, ječmen a slunečnicová semena. Kromě toho jsou vhodné i zbytky z domácnosti, pokud neobsahují maso nebo mléčné výrobky. Slepice vám budou vděčné také za skořápky z vajec a trochu písku, který podpoří jejich trávení. Ostatně klidně můžete s krmivem pro slepice experimentovat. Vždy se ale vyplatí pořídit speciální krmnou směs, která jim zajistí dostatek živin.

Do kurníku nainstalujte hřad

Co to je? Jde o bidýlko, na kterém se mohou slepice posadit jedna vedle druhé, tedy hřadovat. Slepice to milují. Při jeho stavbě je důležité dodržovat vzdálenost hřadů od sebe – asi 35-39 cm, což umožňuje slepicím pohodlně spát. V kurníku udržujte také teplotu. I v zimě by se měla pohybovat okolo 10 °C. To vám zaručí přísun čerstvých vajíček i v chladnějších měsících roku. Klidně zvažte i pořízení malého topení přímo do kurníku. Slepice vám za něj budou vděčné.