Podzemní kontejnery: pro čistá a ekologická města

Třídění odpadu je ekonomické a ekologické. Šetří náklady obcí i jednotlivců, chrání naše lesy a snižuje emise skleníkových plynů o tuny ročně. Jenže kdo se chce v ulicích měst dívat na nevzhledné, velké kontejnery?

Třídit odpad v centrech měst není jen tak. Málokde chtějí velké barevné kontejnery, které často zapáchají a vzniká kolem nich nepořádek, umisťovat do prostoru, který by měl působit reprezentativně a lákat místní i turisty k nákupům, kulturnímu vyžití a odpočinku. Existuje však poměrně jednoduché řešení. Už jste slyšeli o podzemních kontejnerech?

Zápach a nepořádek se samozřejmě netýkají jen náměstí a hlavních nákupních tříd. Chodit kolem přeplněných kontejnerů, přeskakovat odpadky a zadržovat dech často musí i lidé na sídlištích nebo v jiných obytných částech měst.

Podzemní kontejnery se mohou používat na separovaný i směsný odpad, a v centrech měst tak mohou nahradit i běžné odpadkové koše.

Podzemní kontejnery vyřeší i další problémy. Brání totiž v zábavě některým „vtipálkům”, kteří si po nocích libují v převracení kontejnerů nebo jejich přemisťování.

Podzemní kontejnery na tříděný i směsný odpad pojmou několikanásobně více odpadků než nadzemní koše. Zdroj: https://pixabay.com

Větší náklady, ale také objem

Přestože má zřízení podzemního kontejneru poměrně velké pořizovací náklady, nemusí být podzemní kontejnery nedostupnou záležitostí, na pořízení v mnoha případech přispívají dotace Evropské unie. A počáteční investice se navíc začne brzy vracet. Podzemní kontejnery mají větší objem než ty běžné, nadzemní, takže se nemusí tak často vyvážet.

Vyvážení podzemních kontejnerů probíhá následovně: vyvážecí vůz pomocí zvedacího ramena vyzvedne celou podzemní nádobu, včetně okolní plošiny, a obsah vysype na korbu. Jímka se mezitím zavře záložní podlahou, která před případným pádem chrání kolemjdoucí.

Vyvážení podzemního kontejneru v pražské Vodičkově ulici. Zdroj: https://wikimedia.org

Na druhou stranu, podzemní kontejnery nemají příliš velké vhazovací otvory. Při třídění drobného odpadu, jako jsou jednotlivé PET lahve nebo obaly od jídla, to není až takový problém. Někdy je ale nutné tříděný odpad při vyhazování rozdělit na menší části.

Jak správně třídit?

Chcete třídit odpad na jedničku a nevíte, jakých chyb se při třídění vyvarovat? Podívejte se na naši tabulku správného třídění papíru, plastů i ostatních materiálů:

BARVA ODPADY CO SEM PATŘÍ

 

CO SEM NEPATŘÍ

 

žlutá

 

plasty

 

plastové tašky, sáčky a fólie, PET lahve (sešlápnuté), obaly od kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů a mléčných výrobků, polystyren a termokrabičky obaly se zbytky potravin, nádoby od žíravin, barev a nebezpečných látek, kelímek od kávy (do plastu patří pouze víčko, zbytek je nerecyklovatelný)
modrá papír papírové obaly, krabice, sešity, noviny a časopisy, knihy (bez vazby), obálky včetně fóliových okének, papír (i s ocelovými sponkami)

 

mastný nebo jinak znečištěný papír, svazky knih, rulička od toaletního papíru nebo plato od vajec (jsou již mnohokrát recyklované)
bílá

 

čiré sklo

 

sklenice od nápojů, zavařenin nebo marmelád, rozbité skleničky keramika, porcelán, autosklo, zlacená a pokovená skla, zrcadla
zelená

 

barevné sklo lahve od nápojů, tabulové sklo ze dveří nebo oken podobně jako čiré sklo
oranžová nápojové kartony krabice od mléka, džusů, vína apod. (označené C/PAP, 81 nebo 84) nápojové kartony se zbytky nápoje, sáčky od kávy
hnědá bioodpad kuchyňské zbytky, skořápky vajec a ořechů, kávová sedlina, papírové kapesníky, zemina, listí, tráva, popel, piliny, srst, vlasy apod. jiné produkty živočišného původu (maso, kůže, kosti, zvířecí mršiny), cigarety, textil, pleny, omáčky, pomazánky a jedlé oleje

Napsat komentář