Podle čeho vybrat novou postel?

Postel je místo, kde trávíme velkou část svého života. Kvalitní spánek je pro spokojený život naprosto zásadní. Dostatek spánku umožní regeneraci těla, snižuje rizika civilizačních chorob a kromě toho vás zbaví únavy i chuti na sladké. Jak vybrat novou postel, aby vás ráno nebolela záda a byli jste pořádně odpočinutí? Podívejte se na naše tipy.

Než se pustíte do výběru nové, kvalitní postele, položte si jednoduchou otázku. Kdo bude na posteli spát? Pokud dítě, postel by měla být ergonomická, bezpečná a pokud možno se snímatelným potahem, který můžete v případě potřeby vyprat.  U dospělého by postel měla být aspoň o 20 cm vyšší než osoba, která v ní bude spát a aspoň 90 cm široká, abyste se mohli pohodlně rozvalit. Důležitá je také výška postele, která se u dospělých pohybuje kolem 50 cm, pro seniory a osoby méně pohyblivé se hodí spíše vyšší postele.

Přes den pohovka, v noci postel

Místo můžete ušetřit i volbou rozkládací postele, kterou přes den využijete jako pohovku a v noci ji rozložíte na plnohodnotnou postel s kvalitní matrací.Pokud si navíc vyberete nějakou s úložným prostorem, do kterého schováte přikrývky a polštáře, máte vyhráno. Rozkládací postel se perfektně hodí do malých místností nebo na chalupu, kde máte nedostatek místa.

Jakou zvolit konstrukci?

Ať už zvolíte jakýkoliv materiál, vždy se ujistěte, že má postel pevné spoje, které nevržou a ani se nijak nehýbou.Spoje jsou jednou z nejdůležitějších částí konstrukce a ovlivňují celkovou životnostpostele. Jedny z dlouhodobě nejoblíbenějších jsou postele z masivu. Jsou vyrobené z tvrdého, často bukového nebo dubového dřeva. Jednoduše se čistí a vydrží i desítky let.

Dřevěná postel versus lamino

Dřevo je zdravotně nezávadné a můžete vybírat z velkého množství barev a tvarů. O něco kratší životnost, ale také lepší cenu, nabídnou postele z měkkého dřeva, jako je smrk. Měkké dřevo má také většinou více viditelné letokruhy a celkovou kresbu dřeva, která dodá vaší ložnici nádech útulnosti.

Nejlevnější variantou na trhu jsou postele z lamina, tedy slisovaných třísek z měkkého dřeva s nažehleným laminem, nebo fólií. Přestože mají tyto konstrukce kratší životnost a nalepené hrany se po čase rády odlepují, mile překvapí svou trvanlivostí barev, lehkou konstrukcí a velmi jednoduchým čištěním– stačí otřít a je hotovo.

Postel Catania z lamina zaujme neotřelým designem a snadnou údržbou. JENA NÁBYTEK

Trendy čalouněné a kovové postele

Skvělý poměr cena výkon nabízí čalouněné postele, které můžete sehnat v opravdu velkém množství vzorů a typů a většina z nich nabídne velký úložný prostor.Konstrukce se ale vyrábí i z kovu, který vydrží dlouhou dobu a má specifický design, který se hodí hlavně do minimalistických a industriálních domácností.

Čalouněná postel Trent nabídne dostatek pohodlí, luxusu a zároveň moderního stylu. JENA NÁBYTEK

Nezapomeňte také na matraci

Pro kvalitní spánek byste se měli zaměřit nejen na výběr správné konstrukce, ale také roštů a matrací. Pro každou postel se ale hodí jiný rošt a také výběr matrace je velmi specifickou záležitostí, protože záleží nejen na tom, jakou tvrdost máte rádi, ale i na vašem věku, váze či zdravotním stavu. Dejte si na jejich výběru pořádně záležet. A ještě jedna rada na závěr – na spánku, potažmo na zdraví, se určitě nevyplatí šetřit a správně zvolená konstrukce, rošt a matrace vám může sloužit dlouhé roky.

Napsat komentář