Léčba a příčina trhlin na patách

Trhliny v patách – běžný a velmi nepříjemný problém, který přináší nejen estetickou vadu (nemožnost nosit otevřené boty v létě), ale také spoustu bolesti. Praskliny zpočátku vypadají jako řezy – tenké a sotva viditelné. Ale v průběhu času se trhliny prohloubí, mohou se zanítit, což způsobuje bolest při chůzi.

Příčiny trhlin na patách

Zdravá kůže na patách by měla být ohebná, měkká a tlustá, protože na ní přechází hlavní hmotnosti těla při chůzi. Ale pokud se změní vlastnosti kůže, vznikají trhliny. Tato dermatitida (kožní onemocnění) je často důsledkem nošení těsných nebo nepohodlných bot či dlouhých procházek. V případě, že člověk stráví celý den na nohou, jsou oteklé, naruší se prokrvení, a v důsledku toho trpí stav kůže na patách. Nepříznivý vliv na vzhled paty má i nedostatek vitamínů nebo jejich nadbytek. Praskliny na patách způsobuje i zhoršení metabolismu.

Někdy trhliny na patách vznikají u plísňového onemocnění, diabetes, zánětu žaludku, nebo špatnou hygienou noh. Například častý peeling neumožňuje kůži získat zpět svou původní kvalitu, je tenká a křehká, což má za následek trhliny v patách.

Léčba trhlin na patách

Před zahájením léčby trhlin na patách, je nutné zjistit příčinu. Pokud by byla dermatitida způsobená houbou nebo jinými mikroorganismy, léčba by měla být specializovaná s ohledem na tyto potíže. Pomohou speciální spreje, masti a antibiotika. Pokud byly trhliny způsobené nesprávnou péči nebo špatnou obuvi, je nutné změnit okolnosti, které vedly k této nemoci. V salónech vám na patách důkladně ošetří pokožku. Dodatečné vrstvy se odstraní, a okraje prasklin jsou ošetřeny s pomocí speciálních nástrojů. Kromě toho, je nutné doma pečovat o paty a provádět kontrastní koupele. Je třeba si připravit dvě umyvadla s teplou a studenou vodou a střídavě nohy omývat. Ve studené vodě mohou být nohy ne více než 15 sekund a v horké – ne více než tři minuty. Samotný zákrok trvá asi 10 minut a má pozitivní vliv na kůži, podpoří krevní tok.

Aby se zabránilo prasklinám na patách, hydratujte pokožku teplým olivovým olejem, který do kůže vmasírujte nebo mast s vazelínou. Ale v případě zánětu trhlin, zarudnutí nebo jejich rozpadu kontaktujte lékaře, který předepíše speciální antibakteriální léčbu.

Napsat komentář