Koncové měrky pomáhají s přesným měřením

Chcete-li ověřit správné rozměry výrobku, prostě ho změříte posuvným digitálním měřítkem nebo jiným měřidlem. Alternativou je také použití kalibrů, které jsou určeny na ověřování konkrétního rozměru. Kdo ale kontroluje správnost měřidel?

Pro kontrolu přesnosti se používají mimo jiné tzv. koncové měrky. Pořídíte je například v českém e-shopu firmy Michovský-TOOLS s.r.o. – Meridla.cz.

Ocelové či keramické destičky s přesností až 0,001 mm

Můžete je znát také pod názvem Johanssonovy měrky, zkráceně Johanssonky, protože s nimi na přelomu 19. a 20. století přišel Carl Edvard Johansson. Od té doby se ve strojírenství využívají jako hmotný etalon délky – používají se k porovnávání a ověřování správnosti měřidel.

Koncové měrky však nejsou žádné pokročilé technologické zařízení, jejich princip je jednoduchý. Jde o destičky či hranoly vyrobené z oceli nebo keramiky, které mají přesnost až 0,001. Dodávají se v sadách, přičemž každá sada obsahuje měrky o různých velikostech. Skládáním těchto velikostí k sobě jste pak schopni vytvořit nejrůznější rozměry. Měrky jsou přilnavé, jakmile je k sobě přiložíte, dobře drží, a tak se nemusíte bát ztráty přesnosti.

Koncové měrky pro různé účely

Koncové měrky se používají ve výrobě i v laboratořích, kde se s nimi ověřuje správnost měřidel. Pro různé použití existují různé třídy měrek, například v laboratořích se setkáte s třídou K, v dílně s třídou 2.

Jak už jsme uvedli, koncové měrky prodává e-shop meridla.cz – koncové měrky tam zakoupíte v sadách o velikostech 31, 87 nebo 103 dílů, ale i jednotlivě, pokud sháníte nějakou konkrétní měrku. Měrky je možné dodat spolu s kalibračními listy z akreditované laboratoře, e-shop prodává měrky dlouhé i krátké. V nabídce má také kalibry, měřidla a další nástroje potřebné pro přesnou výrobu nejen ve strojírenství.