Kde sehnat klasické i speciální závitové kalibry?

Kalibry jsou nedocenitelnými pomocníky zejména ve velkovýrobě, kde velmi šetří čas a snižují riziko lidského pochybení. Zrovna závitové kalibry se však uplatní i v menší výrobě. Závity stejně jako závitové kalibry jsou normalizované, a tak není potřeba speciální kalibr na úplně každý rozměr. Závit s jedním a tím samým rozměrem se může vyskytovat na vícero výrobcích, tím pádem daný kalibr dobře upotřebíte.

Jak zkontrolovat, jestli má závit správné rozměry? Můžete se pokusit ho změřit, avšak riskujete, že se o nějaké to čísílko přehlédnete. Navíc měření zabere spoustu času. Zbytečně, protože s kalibrem bude celá záležitost daleko rychlejší. Výrobek jen nasunete na kalibr a hned vidíte, jestli je závit správný, nebo nikoliv.

Metrické i trubkové závitové kalibry v různých rozměrech

Závitové kalibry jsou značeny podobně jako samotné závity. Písmenko M označuje metrické, G značí trubkové. Můžete si tedy zakoupit třeba kalibr M42×1,5. Jde-li o vnitřní závit, budete potřebovat závitový trn, který bývá oboustranný, tj. jedna strana je zmetková a druhá dobrá. Poznáte je podle červeného proužku, jímž je značena strana zmetková. Pro vnější závity jsou určeny závitové kroužky. Kroužky se dodávají v sadě, kdy jeden je dobrý a druhý zmetkový, přičemž ten zmetkový má opět červenou tečku jako značku.

Standardní závity jsou pravé, co s tím?

Drtivá většina dodavatelů kalibrů dodává kalibry na pravé závity, které jsou přece jenom nejčastější. Pokud máte atypický závit, můžete si nechat vyrobit kalibr v levém provedení na míru, třeba právě onen zmiňovaný M42×1,5. O výrobu na míru se postará společnost Michovský tools.

Ta ostatně dodává i celou řadu jiných atypických kalibrů. Zachrání vás například v případě, kdy máte závit v otvoru. Na takové situace je třeba použít závitový kalibr s prodlouženým krčkem, abyste na závit dosáhli. Vhodný kalibr se dá sehnat vždycky, když víte, kde ho poptávat. A to vy teď nyní víte.