Kamna jsou čím dál více populární

Asi všichni, kdo jsou nuceni platit účty za energie, moc dobře ví, kolik dnes zhruba stojí. Není to žádná sláva. Jak plyn, tak i elektřina jsou na svém maximu a vzhledem k tomu, že na mezinárodní scéně asi ještě docela dlouho bude dusno, energie v blízké budoucnosti nejspíše cenově dolů nepůjdou.

Proto je vhodný okamžik pořídit si zdroj tepla, který není závislý ani na plynu, ani na elektřině. Taková mohou být například klasická kachlová kamna.

Dřevo je dražší, ale stále poměrně levné

Krbová kamna jsou zajímavá hlavně tím, že se v nich dá topit dřevem, případně jeho variacemi. Ani dřevo nepatří mezi nejlevnější komodity současnosti, na druhou stranu oproti konkurenčním palivům se pořád jedná o poměrně levnou záležitost.

Není navíc nutné pořizovat si polena, pro která přeci jen ne každý má místo. Hlavně lidé, kteří s topením dřevem ještě donedávna skutečně nepočítali, žádný vyhraněný plácek obvykle nemývají. Když si ale člověk koupí pelety, má víceméně po starostech. Ty se totiž prodávají ve velkých voděodolných pytlech, díky čemuž se dají skladovat i ve vlhčím prostředí.

Výhřevnost

Při výběru kamen se dnes lidé příliš neohlíží po vizuálních vlastnostech, nýbrž je docela logicky zajímá hlavně výhřevnost. Na té totiž závisí, jestli budou mít doma příjemné klima nebo velkou zimu, případně naopak saunu.

Výhřevnost je možné si spočítat, nicméně lidé, kteří nejsou z oboru, by měli takovéto výpočty přenechat přeci jen profesionálům v obchodě. Ti nejenže doporučí zájemcům kamna s vhodnou výhřevností vzhledem k velikosti obydlí, ale zároveň zařídí i instalaci.

Čištění

Montáž je na prodejci, ovšem čištění kouřovodů si už musí každý zařídit sám. Je možné si k tomuto účelu povolat kominíka, avšak nejedná se o nic složitého. Každý trochu poučený amatér by měl být schopen zvládnout zbavit kouřovod sazí svépomocí.