Jakých chyb se vyvarovat při výběru nových záclon do bytu?

I v moderních domácnostech stále nacházejí uplatnění klasické záclony a závěsy, tedy bytový textil, který slouží nejen jako doplněk do interiéru, ale zároveň jako funkční prvek, díky němuž se snižuje pronikání přímého světla dovnitř místností. Při výběru nových záclon se stále opakují stejné chyby. Na co si tedy dát pozor?

Délka záclon hraje důležitou roli

První a často fatální chybou je špatné naměření záclony, totéž pak mnohdy platí pro závěsy. Ještě před tím, než si půjdete koupit nové záclony do obchodu, případně si je pořídíte v některém z tuzemských eshopů, důkladně si změřte velikost okna. K tomuto číslu je následně zapotřebí připočíst minimálně 20 centimetrů, protože se záclony zavěšují nad okno a mají sahat po něj. Nejčastější volbou jsou záclony, jež sahají až k zemi. V tom případě zvolte záclony dle vzdálenosti garnýže od podlahy.

Šířka záclon

Ještě větší chyby se dělají při měření šířky. Hospodyňky totiž opomenou řasení. Chcete-li mít záclony v oknech pěkně zřasené, musejí mít minimálně dvojnásobnou šířku oproti rozměrům okna.

Materiály

Stejně jako ostatní bytový textil a povlečení, je dobré záclony a závěsy vybírat tak, aby barevně ladily s celkovým vyzněním místnosti. Například v ložnici je lepší volit spíše decentnější barvy, klasická bílá rozhodně není špatným řešením. V obývacím pokoji je naopak vhodný větší kontrast barev, stále by však neměly záclony a závěsy působit příliš okatě k barvám stěn a nábytku.

Vzory a motivy

U záclon si vždy rozmyslete, zda na nich chcete mít nějaké vzory a motivy. Někdy se člověk přehlédne a vybere si modely, u nichž teprve při detailním shlédnutí zjistí, že na sobě mají nevhodné prvky. Pak jsou pro použití v určitých místnostech naprosto nevhodné. Proto si tuto častou chybu raději ohlídejte, když si v obchodě pořizujete nový bytový textil.