Jak na zmlazení ovocných stromů? Máme pár tipů.

Pokud strom neudržujete a „neformujete“ jej, může se časem stát, že se časem vyčerpá a přestane plodit. Proto je dobré provádět pravidelně průklest, aby stromek lépe plodil, ale i prodloužil život stromu samotného.

Nejvíce řezů se provádí během jara. Začátek vegetačního období spadá na duben. Nicméně, ty odolnější stromky dokonce uvítají zmlazení již během předjaří. Jabloním a hrušním už se tedy můžete věnovat tedy nyní, protože jsou odolnější vůči mrazu i chorobám. Nicméně i tak je dobré počkat si na dny, kdy nemrzne. Peckoviny jsou náchylné k napadení houbovými chorobami, které je ohrožují především za chladného a vlhkého počasí. 

Je potřeba odstranit nemocné nebo zastíněné větvě. U mladých stromků se formuje koruna – tedy řez výchovný, zatímco starší už potřebují „jen“ zmladit. Můžete ale provést i jen udržovací řez. Plodné větve je vhodné také po 3–5 letech obměnit. Zvláště ty, které svou tloušťkou přesahují polovinu tloušťky kmene stromu je vhodné odstranit. Cílem je udržovat rovnováhu mezi růstem stromu a množstvím plodů. Jabloně potřebují průklest častěji než hrušně. U jabloní je velmi prospěšné odstranění vzpřímeně rostoucích výhonů, „vlků“ a obvykle také výhonů, které příliš zahušťují korunu. 

Nezapomeňte si tedy na takovou práci vzít i nůžky, které se postarají o přesný a ostrý řez. Pomohou vám bateriové nůžky na větve Kärcher TLO 18-32 Battery. Pevná, ostrá, dvojitá čepel nůžek odstřihne větev o průměru až 3 cm čistě a přesně. Nůžky jsou konstruovány tak, aby s nimi bylo možno dosáhnout i na větve ve větší výšce, doslova protáhnou vaši ruku až o 91 cm, čímž pohodlně provedete řez až ve výšce cca 2,5 m.  Nemusíte proto používat štafle a budete pohodlně pracovat ze země. Nůžky jsou navíc vybaveny šikovným hákem, kterým snadno uvolníte odstřižené větvě z koruny stromu. Baterie 18 V / 5 AH vydrží na jedno nabití až 750 řezů, což je pěkná řádka stromů. Baterii je možné použít i pro další zahradní stroje Kärcher na platformě 18 V. Tyto nůžky se mohou stát důležitým pomocníkem, který vám usnadní řez stromů po celý rok. 

Pokud se chcete dozvědět ještě více o pomocnících Kärcher, klikněte na www.karcher.cz nebo www.svetcisteni.cz.