Investovat do zlata? Ano, či ne?

Uvažujete o tom, že byste začali investovat? Popřemýšlejte o zlatu. I přesto, že se vývoj dá velmi těžko predikovat, investiční zlato coby forma investování v dlouhodobém horizontu přináší své výhody. 

V dlouhodobém horizontu investici do zlata můžeme jen doporučit. Jde-li vám ovšem o zhodnocení vložených investic v horizontu krátkodobém, měli byste se porozhlédnout po jiných komoditách.

Od roku 2008 až po současnost

Zhodnocení zlata se během posledního desetiletí pohybuje okolo osmi procent, což rozhodně není špatné. Ovšem pozor! Stačí nahlédnout do historie, konkrétně třeba do období přesně před deseti lety. Tehdy svět zažíval silnou ekonomickou krizi. Po celé čtyři roky, tedy až do roku 2012, cena zlata přímo raketově rostla, aby následně znovu začala klesat až na současné nízké ceny.

Zlato uchová hodnotu peněz

Co z toho vyplývá? Že v době ekonomické krize vám zlato může zachránit kůži. Každopádně jeho prostřednictvím uchováte hodnotu peněz. Finanční poradci investiční zlato dokonce doporučují jako jakousi pojistku nejen proti zmíněné finanční krizi a inflaci, ale i měnové reformě.

Další krize na spadnutí

Podle varování ekonomů je přitom další finanční krize je na spadnutí. Vezmeme-li v potaz, že současné ceny zlata dosahují minima, je na jeho nákup ideální doba. Proto neváhejte. Ukládání peněz do zlata je jednodušší, než byste čekali. A jaké máte možnosti?

Zlaté mince a investiční slitky za aktuální ceny

Jedním ze způsobů je nákup zlatých mincí a investičních slitků, který můžete uskutečnit třeba v pražském Obecním domě. V jeho nabídce najdete výhradně značkové švýcarské slitky věhlasných značek, jako jsou Argor-Heraeus, Pamp a Munze Osterreich.

Zlato a jeho výhody

Hlavní přednost zlata coby komodity? V první řadě je osvobozené od DPH. Platíte tedy pouze za jeho reálnou cenu, jež se navíc každým dnem mění. Při nákupu se nemusíte prokazovat a ani nejste povinni transakci oznamovat úřadům.

Slitky, nebo zlaté mince

S jediným omezením se budete potýkat při platbě převyšující hodnotu 250 gramů zlata, což je zhruba 200 tisíc korun. Ta už ze zákona nesmí proběhnout v hotovosti. Pokud budete mít zájem zachovat anonymitu, zaměřte se spíše na zlaté mince.

Spoření do zlata? Raději ne

V každém případě buďte imunní vůči lákavým nabídkám na „spoření do zlata“ v rámci tzv. nákupu zlata na splátky. Jediné zlato, jež má skutečnou hodnotu, je to, které máte ve svém trezoru.

Napsat komentář