Elektronický podpis využijí i fyzické osoby

Internet je dnes všude. Můžete se k němu připojit v každé české dědině, dokonce na každé samotě. Stačí mít jen vhodný přístroj, třeba v podobě moderního mobilního telefonu, a máte vystaráno. Ovšem na celosvětové síti je potřeba se chovat obezřetně. Často totiž nemůžete vědět, s kým se vůbec bavíte.

Potenciální nebezpečí

Valná část laiků se vždy domnívala a stále domnívá, že největší nebezpečí na internetu má formu počítačových virů. Je pravda, že tyto závadné programy vám mohou nadělat v systému docela velkou paseku, když si nedáte pozor, nicméně s trochu obezřetnosti a dobrým antivirovým programem je možné se takovým hrozbám účinně vyhnout. Jsou zde však daleko závažnější hrozby, a často mohou mít podobu vašich přátel či dokonce rodinných příslušníků.

Většina lidí používá internet hlavně ke komunikaci. Nikdy ale nemůžete s jistotou vědět, s kým se skutečně bavíte. Každý se totiž může prezentovat, jak se mu zlíbí. Obvykle se vydávají za někoho jiného vtipálci, nicméně se může jednat i podvodníka, který z vás chce vymámit nějaké peníze.

Stačí, když se dotyčný napojí na vaši emailovou komunikaci a bude se vydávat třeba za vašeho obchodního partnera. Když tomu uvěříte, můžete být nakonec okradeni.

Jednoznačná identifikace

Elektronický podpis takovýmto nepříjemnostem může docela snadno zabránit. Nejedná se o podpis v pravém slova smyslu, ale značku sestávající se z mnoha nenapodobitelných bezpečnostních prvků. Budete-li takovouto identifikaci společně s přáteli a obchodními partnery využívat, nemusíte se obávat, že osoba na druhé straně není totožná s tou, se kterou zrovna komunikujete.

Osobní vyřízení

Sice jde částečně elektronický podpis online vyřídit prostřednictvím internetu, vždy je však nezbytné navštívit certifikační autoritu, která vše zařídí. Nejde o službu zdarma, ovšem ani o nic drahého. Obvykle se cena takovéhoto podpisu pohybuje v řádech nižších jednotek tisíc.