Chcete punc státního zaměstnance?

Rozhodujete se už nějakou dobu, že změníte stávající zaměstnání? Nebo budete brzy končit studium na střední či vysoké škole a volba profese je pro vás nyní prioritou? Možná vás láká kariéra pedagoga, vedoucího úředníka, případně je vám blízká vojenská uniforma.

Není všechno zlato, co se třpytí

Mnoho lidí se mylně domnívá, že státní zaměstnanci, učitelé a úředníci především, mají málo povinností a příliš vysoké platy. Vidí, že si učitelé velmi často užívají prázdniny, výlety a exkurze. Úředníci zase stále sedí u počítače, popíjejí kávu a občas něco okopírují. Nenechte se ale zmást. Jestliže je při volbě budoucího zaměstnání vaší prioritou málo práce a hodně peněz, pak kariéra státního zaměstnance nejspíš nebude nic pro vás.

Platy jsou pevně dané

Platy ve státní sféře jsou výhodou i nevýhodou v jednom. Oproti zaměstnání v soukromém sektoru máte jistotu, že vám každý měsíc na bankovním účtu přibude určitá částka. Nemusíte mít obavy, zda svou mzdu dostanete, nebo ne. Ovšem ta mzda nemusí být nijak závratná. A co hůř, jen tak se vám nezvýší. Ani za přesčasy, ani za zásluhy. Platy státních zaměstnanců podléhají totiž platovým třídám, a posléze stupňům. Platové tabulky jen tak nepřelstíte. Vychází z vašeho nejvyššího dosaženého vzdělání, z roků praxe.

Vysoký stupeň zodpovědnosti není adekvátně ohodnocen

Pracovní povinnosti státních zaměstnanců jsou mnohdy spjaty s velkou zodpovědností, kterou si veřejnost ani neuvědomuje. Za zmínku jistě stojí pracovní náplň učitelů. Jejich úkolem není jen dítě vzdělat, předat informace. Učitel nese na svých bedrech zodpovědnost za bezpečnost a zdraví žáka, studenta. A co teprve hasiči? Profesionální vojáci? Každoročně se při přerozdělování finančních prostředků a tvorbě státního rozpočtu vedou polemiky o platech zaměstnanců ve státní sféře. Dosud se ale nepodařilo sladit mzdy s pracovní náplní.

Napsat komentář