Bílé, červené, sekty a burčák. Znáte etiketu vína?

Vinařství nabízí bezpočet variací z bobulek vinné révy. Svět vína je velmi pestrý, znalci se v oboru dobře orientují, proto se někdy ostýcháme do tohoto světa vstoupit. Bojíme se, abychom si nedali špatné víno k masu. Nevíme, jak držet sklenku. A netušíme, jaké zvyky se pojí s burčákem. Projděte si s námi základy ve světě vinném.

Bílé víno a červené víno. Jak držet skleničku?

Nikdo po vás nebude chtít vyjmenovat, na jakém svahu a v které oblasti dané víno rostlo. Pro začátek se budete učit, jak poznat vína. Bílé víno a červené víno samozřejmě poznáme dle barvy, nenechte se jen zmást některými názvy, jako je tramín červený, což je víno bílé. Pak se vína dělí na sladká, polosladká, suchá či polosuchá. U dvou prvních variací odhadnete nějakou míru cukru. Co se týká suchosti, tak suché víno má kyselejší a říznou chuť. Když přejdeme k servírování, tak začněme u držení sklenky. Vždy ji držíme za stopku, případně za patičku, abychom si víno nezahřívali. To se týká i červených vín, která mají při podávání i pokojovou teplotu. A když zmiňujeme teplotu, pak platí, že bílá a lehčí vína by měla mít teplotu asi 10 °C, starší červená i 18 °C. Zkrátka bílá se podávají chladnější než červená, to platí i pro sekty. A jaké víno si dát k jakému pokrmu? Bílé víno se hodí k lehčím jídlům, jako jsou různé tapas, dále pak k bílým masům, červené víno obohatí těžší pokrmy a červená masa.

Pozor na sekty a šampaňské

Pokud se ocitnete ve vybranější společnosti, měli byste zapomenout na názvosloví, které se vzhledem k perlivým vínům vztahuje. Sekty často označujeme jako šampaňské. Z hlediska odbornosti to není dobře. Pravé šumivé víno z francouzské oblasti Champagne mohou produkovat pouze certifikovaní producenti a cena moku je značně vyšší. I když se tak nějak bere, že šampaňským nazýváme i sekty, mezi znalci by to přece jen působilo nepatřičně. Jaký nápoj z vína ještě máme? Právě aktuální burčák. Jde o částečně zkvašený mošt z vinné révy. Chuťově vyvážený nápoj (co se týká poměru alkoholu, cukru a kyselin) patří k tradičním podzimním slavnostem. Zde byste měli zase vědět, že vinaři si burčákem neťukají. Koluje mezi nimi pověra, že pokud si burčákem přiťuknete, probudíte jej, a pak se začne kazit. Nyní už máte základy vinné etikety, můžete své znalosti testovat. Mrkněte na nabídku VD Vinotéky s.r.o., kde si najdete spoustu společníků od bílého a červeného, přes sekty až po burčák.