Uspořit na energiích nemusí být zase tak obtížné

Situace ve světě je v poslední době velice nestabilní, což se mimo jiné projevuje i na cenách energií jak u nás, tak také u našich sousedů. Mnoho domácností má co dělat, aby nové ceny dokázaly utáhnout.

Prozatím se jako nejlepší řešení jeví chovat se trochu úsporněji než doposud. Nemusíte se mentálně ani reálně posunout na úroveň středověkého člověka. Většinou stačí jen mírné úpravy ve vzorcích chování, respektive drobné investice.

Šetřit se snaží kdekdo

Ušetřit nějakou tu tisícovku ročně lze na energiích vždy. Snaží se o to nejen mnohé domácnosti, ale samozřejmě i firmy. Některé společnosti, kupříkladu E.ON jdou ještě dál.

V současnosti probíhá již čtrnáctý ročník jejich soutěže E.ON Energy Globe, kam se klidně můžete zapsat i vy. Stačí mít jen dobrý nápad, který úzce souvisí s úsporou energií. Některé podobné ideje můžete realizovat i ve své domácnosti. Hodně tím ušetříte.

Vhodné žárovky

Tím nejmenším, co můžete udělat, je po sobě zhasínat. Zdá se to jako maličkost, ale ročně tak lze přijít o pěkných pár stovek. Se svícením úzce souvisí i žárovky. Pokud stále používáte klasické vláknové modely, co nejdříve je vyměňte za daleko úspornější LED světla.

V současnosti se dají koupit za poměrně slušné peníze. Vzhledem k tomu, jak radikálně vám dokáží snížit spotřebu při svícení, se jedná o velmi výhodnou investici.

Vypínejte spotřebiče

Dnešní průměrná česká domácnost disponuje obrovským množství elektrospotřebičů, které často odebírají proud nejen v době, kdy jsou plně aktivní, ale i když je vypnete.

Takto fungují třeba televize, indukční vařiče, mikrovlnné trouby a další podobná zařízení. I v režimu stand-by však odebírají elektřinu, čemuž zamezíte jejich vypojením ze sítě. Jedná se o jednoduché, avšak velice účinné opatření, díky kterému lze dosáhnout nemalé energetické úspory.