Stoupnou požadavky na hypotéku? ČNB se snaží o další regulace!

Máte zájem o pořízení nového bydlení, ale nemáte potřebnou částku v hotovosti? Problém můžete vyřešit hypotékou, ostatně jako nespočet dalších lidí. Ale měli byste si pospíšit, neboť zanedlouho vám ji banka nemusí poskytnout.

ČNB nedávno vydala doporučení ohledně snížení LTV na 90 a nyní se spekuluje o ještě zásadnějších změnách. Podaří-li se uzákonit jisté legislativní změny, pak si bude moct orgán diktovat i výši ukazatelů DTI (výše hypotéky vůči čistému příjmu) a DSTI (výše splátek všech půjček vůči čistému příjmu). V praxi by to znamenalo, že na hypotéční úvěr dosáhnou jen osoby s nadprůměrným platem.


O byty v rámci projektu Prosek Park od developera FINEP je velký zájem

Jaký má ČNB je svému jednání důvod? Problémem údajně nejsou levné hypotéky, ale příliš rychlý růst cen nemovitostí. O nové byty v Praze je navíc ohromný zájem a ty nejlepší jsou beznadějně rezervovány před dostavěním.

Mezi úspěšné developerské projekty v Praze patří například byty Praha 5 v Britské čtvrti. Kombinace výhodné polohy, vynikající dostupnosti do centra, dobré občanské vybavenosti a dalších aspektů dělá z nových bytů atraktivní položku. Ale bude poptávka převyšovat nabídku i v případě, že se ČNB podaří prosadit přísnější požadavky na zájemce o hypotéční úvěry?

V projektu Britská čtvrť je ještě několik volných bytů ke koupi

Podle odborníků má banka neobvykle velký vliv na hypotéky již nyní, ovšem po případných změnách by byla situace ještě komplikovanější. Pro vaši představu – minimální čistý příjem pro financování nemovitosti v hodnotě pěti milionů korun se nyní pohybuje kolem 30 tisíc. Po změnách by výše minimálního čistého příjmu stoupla na 47 tisíc. Tedy za předpokladu DTI 5. V horším případě by musel zájemce počítat s čistým příjmem ve výši 76 tisíc korun.

Zdá se vám to příliš? Pak vám nezbývá, než pořízení nového bytu urychlit a zažádat o hypotéku ještě před tím, než se podmínky zpřísní.

Napsat komentář