Musí proti mně u soudu svědčit má manželka?

Jedním z častých dotazů v trestním právu je, zda může být manžel nebo manželka obviněného nucena vypovídat. Odpověď není vždy jednoznačná, a proto si tato problematika zaslouží podrobnější právní rozbor.

Právní rámec – kdo je „blízkou osobou“

Zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve svém § 100 odst. 2 stanoví, že osoby, které jsou ve vztahu blízkých osob k obviněnému, mají právo odepřít výpověď.

Podle občanského zákoníku (§ 22 zákona č. 89/2012 Sb.) je blízkou osobou zejména:

· manžel nebo manželka,

· partner v registrovaném partnerství,

· rodiče, děti, sourozenci,

· osoby, které spolu trvale žijí jako rodina.

Tito lidé mohou výpověď odmítnout bez udání důvodu, a to i v případě, že již dříve souhlasili s výslechem nebo vypovídali. Právo odmítnout výpověď se vztahuje na celé řízení.

Musí manželka svědčit, pokud nechce?

Ne. Pokud je osoba ve vztahu manželky (nebo manžela) obviněného, má právo výpověď zcela odmítnout. Policie, státní zástupce ani soud nemají pravomoc tuto osobu k výpovědi nutit.

Je důležité, aby byla tato možnost vždy před výslechem svědkovi vysvětlena. Jakékoli nátlakové prostředky, výhrůžky či psychický tlak s cílem přinutit osobu blízkou k výpovědi jsou nepřípustné a nezákonné. Pokud by k takové výpovědi došlo, mohla by být označena za procesně nepoužitelný důkaz.

Pokud jste v situaci, kdy nevíte, zda výpověď podat, doporučujeme se obrátit na zkušeného advokáta, specialistu na trestní právo, který vám pomůže správně posoudit vaše postavení v řízení a vaše práva ochránit.

Lze odepření výpovědi kdykoli změnit?

Ano. Právo odepřít výpověď je nezadatelné a může být vykonáno kdykoli v průběhu řízení – i v jeho pozdějších fázích (např. až u soudu). Stejně tak lze později souhlas s výpovědí odvolat, a to bez nutnosti vysvětlení.