Chytrý průvodce investováním do korporátních dluhopisů

Stále více lidí hledá možnost zhodnocení svých naspořených finančních prostředků. V současné složité době představují jeden z nejbezpečnějších a zároveň nejvýnosnějších způsobů investic do dluhopisů. A i když jsou dluhopisy považovány za minimálně rizikové, je i tak třeba vědět, na co si dát při výběru vhodné společnosti neboli emitenta pozor. Korporátní dluhopisy totiž nejsou v porovnání se státními tolik jištěné, jsou ale při vhodném výběru více výnosové. Inspirujte se naším průvodcem na následujících řádcích a předejděte rizikům v investičním světě.

Dvakrát měř, jednou řež

Toto staré přísloví platí při nákupu dluhopisů více než kde jinde. Pamatujte na to, že je třeba danou společnost důkladně prověřit, než jí svěříte své peníze. Začněte webem společnosti, prostudujte veřejně dostupné dokumenty a výkazy ve sbírce listin, seznamte se s účetními závěrkami. Prostudujte, kdo za danou společností stojí, jakou má historii nejen samotná firma, ale i její majitelé. Soustřeďte se také na obor podnikání – je třeba volit takovou firmu, která má před sebou slibnou budoucnost. Příkladem vhodného kandidáta může být například firma Uniprospe, která se zabývá likvidací odpadního polymeru ze starých pneumatik, což je obor, který bude mít rozhodně uplatnění i v budoucnosti.

Důvěřuj, ale prověřuj

Jakmile dojdete po prozkoumání výše uvedených faktů k názoru, že by se mohlo jednat o vhodnou možnost, kam vaše finance investovat, prověřte si, jakým způsobem je dluhopis zajištěn. Důležité je věnovat pozornost také tomu, zda není společnost účelově založenou firmou, a pokud ano, tak zda její mateřská společnost ručí za její závazky. Při ověřování se také zaměřte na to, zda má vydavatel dluhopisu stanoven rating.

A ani v tuto chvíli ještě není zcela vyhráno. Důležité je také zapnout kalkulačku a propočítat výnosovost vaší investice a znát termín splatnosti dluhopisů. Například Uniprospe.eu nabízí dluhopisy, které jsou splatné v prosinci roku 2022 a garantují výnos 9,5 procenta, takže přesně víte, kdy se vám vaše investice vrátí a s jakým ziskem.

Než se tedy pustíte do jakékoliv investice, přemýšlejte, zkoumejte, počítejte. A teprve pak až udělejte zásadní krok.