Levnější software se dá sehnat lehce
Počítače a jejich příslušenství nepatří zrovna mezi nejlevnější záležitosti. To samé v bledě modrém se však dá říci i o různých programech. Mnohé si naštěstí můžeme sehnat poměrně levně.
Programy se dají sehnat i zdarma
Přesně tak. Není potřeba dávat majlant za software, když se dá stáhnout bez potíží z internetu. V takovém případě jde většinou o freeware, tedy programy distribuované zdarma.
Obvykle se jedná o drobnější pomocníky, jež většina uživatelů příliš neocení. Někdy je ale možné narazit na vysoce užitečný software, například ve formě textových editorů.
Takovéto programy jsou sice zdarma, na druhou stranu obsahují celou řadu chyb, někdy i docela zásadních. Přeci jen na nich pracují jen malé týmy, jež mají omezené prostředky. Na výsledku je to obvykle znát. I tak mnoho z tohoto typu softwaru stojí za vyzkoušení.
Dema
Kdo vyloženě nepotřebuje plnou verzi programu, může používat demo. Některý software toto umožňuje, avšak pouze s několika málo funkcemi, případně jen na omezenou dobu. Nejčastěji je možné si program vyzkoušet na měsíc.
Nejde o ideální řešení, ale pokud si chce uživatel vyhlédnutý software vyzkoušet, je demoverze tou nejlepší možností. Dlouhodobě obvykle nestačí.
Druhotný software
Mezi druhotný software spadají hlavně operační systémy typu Windows 11 Pro, případně kancelářský balík Microsoft Office 2021 nebo rozličné antivirové programy. Za tento druh softwaru je už potřeba platit, ne však plnou cenu.
V rámci druhotné licence zákazník většinou zaplatí o desítky procent méně, než je standardní cena. Kupuje totiž již použitou licenci, která se přeprodává dál.
Pak už je jen zapotřebí vyhledat důvěryhodného prodejce a software si objednat. Aby zákazník nenaletěl, měl by si nejprve vybraný e-shop prověřit. Stačí se mrknout na recenze, případně se poptat na specializovaných diskuzních fórech.