Bydlení v recyklovaném materiálu: kuriozita, nebo realita?

Je možné z recyklovaných materiálů postavit celý dům? Kompletní ekologické stavby na bázi recyklátů jsou v současnosti spíše ojedinělými experimenty. Přesto se současný svět stavebnictví k ekologii přiklání čím dál víc. Správným tříděním odpadu k tomu můžete sami přispět.

Recyklované sklo k užitku i dekoraci

Třídění skla probíhá do kontejnerů rozdělených podle barvy. Po recyklaci si totiž svou původní barvu zachovává. Recyklované sklo smíchané s nadrceným porcelánem se přidává do dekorativních betonových dlaždic i do interiérových obkladaček. Vyrábí se z něj stále velmi oblíbená mozaika. Velice dekorativní jsou pak kuchyňské pracovní plochy s příměsí skleněné drti.

Sklo má také vysokou odolnost proti vodě. To je jeden z důvodů, proč se hojně využívá v izolačních materiálech, jako je třeba skelná vata.

Třídění papíru: příspěvek ke stavbařské budoucnosti

Papír dnes nachází využití v těch nejmodernějších stavebních materiálech. Například Norové přišli na trh s dřevěnými fošnami opatřenými starým novinovým papírem. Vytvořili voděodolný materiál se zlepšenými požárními vlastnostmi, kterým lze nahradit běžně používané dřevěné fošny. Španělští inženýři využili vlastnosti celulózy k vývoji speciálních cihel. Ty jsou vyráběny ze směsi recyklovaného papíru a jílu a nacházejí využití jako účinný izolační materiál.

Ještě dál zašli architekti v německém Essenu. Ti dokonce navrhli dům, jehož zdi kompletně postavili ze stlačených balíků starého papíru. Nízkopodlažní budova je zatím pouze součástí výzkumu, na který dostali jeho tvůrci grant. Přesto jsou stále přesvědčeni, že by do budoucna nemuselo zůstat pouze u jednorázového pokusu.

Doba plastová pro dům a zahradu

Recyklované plasty nachází ve stavebnictví uplatnění asi nejvíce. Recyklované PVC se využívá pro výrobu plastových oken, ekologických střešních tašek nebo podlahových krytin. Z PVC se vyrábějí také kanalizační trubky.

Široké uplatnění mají recyklované plasty na zahradách. Možná znáte kutilské finty, jako je zatížení bazénových plachet zavěšením PET lahví naplněných vodou. Průmyslově zpracované recykláty ale poslouží při trávení času před domem i méně nápadně. Od pracovního náčiní na záhonek přes lavičku se stolkem až po skluzavku pro děti – tříděním plastů si nevědomky můžete zahradu vybavit takřka kompletně.

Vítejte ve vesnici z PET lahví!

Před dvěma lety se v jihoamerické Panamě začal budovat světový unikát – experimentální ekovesnice. Podobně jako u pokusu s papírovými balíky v Essenu zde tvoří obvodové stěny všech domů drátěné konstrukce vyplněné PET lahvemi. V Panamě se však jedná o zcela seriózní stavařský projekt. Všechny stěny jsou omítnuté, a domy tak na první pohled nejsou nijak odlišné od běžných staveb. Hned na první budovu se v roce 2015 využilo přes 10 000 plastových lahví. Konečným výsledkem by měla být vesnice čítající kolem 120 domů včetně hotelu z celkového množství více než milionu lahví.

První dům z plastových lahví již vyrostl také v Nigérii. Kromě vysoké tepelné izolace se jeho tvůrci chlubí také výjimečnou odolností proti zemětřesení.

Dočkáme se někdy podobných stavebních pokusů ve jménu ekologie také u nás?

Bydlení v domě z lahví od piva? Zdroj: wikimedia.org
Keramická mozaika – praktická ukázka využití recyklovaného skla jako moderního interiérového prvku. Zdroj: pixabay.com

One comment

Napsat komentář